Підстави звільнення особи від кримінальної відповідальності

Підстави звільнення особи від кримінальної відповідальності

Досить часто за наявності багатьох підстав для звільнення особи від кримінальної відповідальності сторона обвинувачення і суд не зацікавлені у такому звільнені і не роз’яснюють особам, які притягуються до кримінальної відповідальності, що їх може бути звільнено, а справу закрито. В той же час досвідчений Адвокат, вступивши в справу і ознайомившись із її матеріалами, зобов’язаний звернути увагу на наявність підстав для  закриття кримінального провадження.

Зокрема, зазначені підстави передбачені статтями 45-49 Кримінального кодексу України.

Перша, і найменш використовувана для звільнення особи від кримінальної відповідальності - дійове каяття (ст. 45 КК України).

Особа, яка вперше вчинила злочин невеликої тяжкості або необережний злочин середньої тяжкості, крім корупційних злочинів, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення злочину щиро покаялася, активно сприяла розкриттю злочину і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.

Друга - у зв'язку з примиренням винного з потерпілим (ст. 46 КК України).

Особа, яка вперше вчинила злочин невеликої тяжкості або необережний злочин середньої тяжкості, крім корупційних злочинів, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона примирилася з потерпілим та відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду. У такому випадку, не слід недооцінювати роль Адвоката, як посередника між потерпілим і підозрюваним, оскільки саме Адвокат допоможе сторонам законним і максимально прийнятним шляхом досягти визначеної мети. Необхідно пам’ятати, що Адвокат – це неупереджена особа з фаховою підготовкою, яка діє в інтересах Клієнта, для досягнення заздалегідь узгодженого результату незабороненими законом методами і, на відміну від Клієнта, Адвокат оперує фактами,  а не емоціями. 

Третя - у зв'язку з передачею особи на поруки (ст. 47 КК України).

Особу, яка вперше вчинила злочин невеликої або середньої тяжкості, крім корупційних злочинів, та щиро покаялася, може бути звільнено від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу підприємства, установи чи організації за їхнім клопотанням за умови, що вона протягом року з дня передачі її на поруки виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку.

Четвертою підставою є звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із зміною обстановки (ст. 48 КК України).

Це означає, що особу, яка вперше вчинила злочин невеликої або середньої тяжкості, крім корупційних злочинів, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо буде визнано, що на час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною.

Остання підстава для закриття кримінального провадження, є обов’язковою для суду і тому представники Феміди, як правило, не оминають її.

Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності (ст. 49 КК України).

Особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки:

  1. два роки - у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі (наприклад, нанесення легких тілесних ушкоджень);
  2. три роки - у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання у виді обмеження або позбавлення волі (наприклад необережне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження; ухилення від сплати аліментів);
  3. п'ять років - у разі вчинення злочину середньої тяжкості (наприклад згвалтування, грабіж, крадіжка; невиплата заробітної плати, чи інших виплат, тощо);
  4. десять років - у разі вчинення тяжкого злочину (наприклад розбій або шахрайство або привласнення майна у великих розмірах);
  5. п'ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину (наприклад умисне вбивство, розбій поєднаний з проникненням у житло).

Пропозиція адвокатських послуг на сьогоднішній день, без сумніву, досить різноманітна. При виборі Адвоката слід звертати увагу на наступне:

  1. Професійний досвід та співвідношення з вартістю послуг. Ні для кого не секрет, що послуги Адвоката мають свою ціну і при позитивному рішенні така ціна виправдовується. Досвідчений Адвокат залежно від складності справи, частіше за все, вже на першій зустрічі надасть консультацію про перспективність Вашого питання і про можливі шляхи його вирішення.
  2. Репутацію Адвоката, наявність позитивних відгуків та інформацію на загальнодоступних ресурсах. В епоху технологій погану роботу досить складно замаскувати.
  3. Особисті враження від Адвоката. Погодьтеся, Адвокат який залишає після себе приємне враження має значно більше шансів досягти визначеної Вами мети, аніж той, який не викликає ніяких емоцій.

Слід також пам’ятати, що Адвокатдіє виключно у Ваших інтересах. Тому «довіра» є ключовим поняттям у відношеннях Клієнт – Адвокат

Я підтверджую все вище перелічене своєю роботою. Мої Клієнти – це більш ніж просто клієнти!!!