Чи є коронавірус (covid 19) або карантин, що введений в Україні, форс-мажором?

Чи є коронавірус (covid 19) або карантин, що введений в Україні, форс-мажором?

Спочатку слід розібратись, чому форс-мажор дуже важливе поняття в правовідносинах та юриспруденції в цілому.

Перш за все, тому що форс-мажор – це обставини, які скасовують відповідальність за невчасне виконання або не виконання свого зобов’язання за усним чи письмовим договором.

Наприклад, якщо Ви придбали білет на концерт, а концерт відмінили.

Так, момент покупки квитка це момент укладання угоди, згідно якої покупець зобов’язаний оплатити, а продавець надати послугу з організації заходу для покупця.   

Якщо концерт відмінений у зв’язку з форс-мажорними обставинами, то продавець не буде притягнутий до відповідальності у разі не повернення покупцю коштів.

З точки зору юриспруденції, форс-мажор (чи правильніше буде сказати форс-мажорні обставини) прямо визначені трьома джерелами.

1. Форс-мажор - обставини непереборної сили, що будуть визнані такими згідно з документом, виданим Торгово-промисловою палатою України.

Це означає що до моменту визнання Торгово-промисловою палатою України карантину, введеного Кабінетом міністрів України від 11.03.2020, форс-мажором він не буде вважатись таким.

(Постанова національої комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018  № 307 «Про затвердження правил ринку»)

2. Форс-мажор означає будь-яку непередбачену чи надзвичайну ситуацію, або подію, що не залежить від волі та бажання сторін, яка перешкоджає будь-якій з них виконувати свої зобов’язання, але не пов’язана з помилкою або недбалістю з їхнього боку (чи з боку їхніх підрядників, агентів та співробітників) і, незважаючи на всі вжиті заходи, створює непереборні перешкоди

Це означає, що сторона повинна вжити всі можливі заходи, направлені на виконання свого обов’язку згідно договору, і, не залежно від вжитих заходів та бажання сторони, наслідки, які повинні були настати, не настали.

(Міжнародна угода про фінансування заходу "EU4Skills: Кращі навички для сучасної України" від 17.12.2018)

Наприклад, якщо іде мова про фінансове зобов’язання (позика чи інші будь-які договори в чистині їх оплати), то говорити про те, що людина не змогла виконати свій обов’язок (оплатити позику чи інший договір) у зв’язку з тим, що був обмежений рух транспорту, бо іти пішки було довго, самі розумієте, не буде підходити до форс-мажорних обставин.

3. Форс-мажорні обставини визначені в договорі.

Це означає, що якщо правовідносини, які виникли між сторонами на підставі письмового договору, і в умовах договору зазначено, що є форс-мажор, то вказане визначення буде діяти на дані правовідносини.

Наприклад, договір оренди приміщення (є обов’язково письмовим), якщо в ньому прописані Форс-мажорні обставини, то для правовідносин між орендарем та орендодавцем форс-мажор буде лише у випадку, передбаченому умовами договору, без прив’язки до загальнодержавних визначень.

У разі виникнення питань, професіонали Юридичної фірми Михайла Куяна, допоможуть Вам у їх вирішенні. Просто зверніться до нас.