Хто відшкодовуватиме збитки завдані бізнесу введенням обмежувальних заходів, карантину, надзвичайного стану в Україні?

Всі ми розуміємо, що бізнес, який зупинився, несе збитки за кожний день свого перебування у статичному стані.

В Україні введені обмежувальні заходи з 12 березня (поки що) до 24 квітня 2020 року, тобто на півтора місяця.

У вказаний період заборонено працювати всім суб’єктам господарювання, які здійснюють приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, крім роздрібної торгівлі продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами зв’язку, провадження банківської та страхової діяльності, а також торговельної діяльності і діяльності з надання послуг з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту.

Так, найпоширенішим видом збитків є орендна плата за нерухоме та/або рухоме майно, яку орендар вимушений сплачувати, а фактично здійснювати свою діяльність не може. У деяких підприємствах збитком може бути також продукти харчування з коротким терміном придатності, які не можливо реалізувати, оскільки наявні проблеми з організацією доставки. Крім того, всі хто використовують найману працю, повинні виплачувати заробітну плату своїм працівникам, якщо вони не хочуть використати своє право на неоплачувану відпустку, тощо.

Тож сьогодні я хочу розповісти про те чи буде хтось відшкодовувати вказані збитки і якщо буде то хто?

Зокрема, приписами ст. 56 Конституції України визначено, що кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Проте, спочатку слід зрозуміти, що таке збитки, в розумінні цивільного законодавства.

Так, статтею 22 Цивільного кодексу України визначено, що збитками є:

1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);

2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Про упущену вигоду я більш детально розповім у наступній статті, а зараз хочу запинитись на реальних збитках.

Необхідно звернути увагу, що обов’язковою умовою для відшкодування шкоди, реальних збитків, є порушення права. Якщо немає порушеного права, то не буде і збитків. В ситуації, яка на даний час склалась у зв’язку з пандемією COVID 19 в Україні, має місце не порушення права, а його тимчасове обмеження з боку уряду.

Проте, у разі якщо особа вважає, що її право порушено (будь-ким, державою, посадовою особою, юридичною чи фізичною особою), вона має право звернутись до суду за захистом свого порушеного права.

Тому відшкодування збитків в Україні матиме наступний вигляд.

Якщо Ви вважаєте, що Ваше право порушено, Ви звертаєтесь до правника (адвоката), який готує Вам правову позицію. Після цього, якщо Вас влаштовує можливий варіант розвитку подій, правник організовує проведення оцінки збитків, збирає докази щодо порушення Вашого права, готує відповідну позовну заяву і подає її до суду.

Як на даний час показує досвід, такі позови розглядаються в судах від одного до трьох років, (в середньому рік-два).

За результатом розгляду, якщо обраний Вами адвокат розробив правильну правову позицію, зібрав належні докази та склав правильний позов, можна буде отримати рішення про відшкодування шкоди.

У разі виникнення питань, щодо відшкодування шкоди професіонали Юридичної фірми Михайла Куяна, допоможуть Вам у їх вирішенні. Просто зверніться до нас.