Корисне від юриста

Нововведена кримінальна відповідальність за порушення санітарних норм чи правил.

Як я вже зазначав у своїх статтях раніше, законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» внесено багато змін, в тому числі до Кримінального кодексу України.
Зокрема, статтю 325 Кримінального кодексу України викладено в наступній редакції.
"Стаття 325Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним хворобам та масовим отруєнням
1. Порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним хворобам, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань,-
карається штрафом від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
2. Ті самі діяння, якщо вони спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, -
караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років".
Знову ж таки, слід розібратись, що є правилами і нормами, встановленими з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним хворобам, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, .
Чіткого переліку таких правил і норм законодавцем на даний час не визначено, проте, відповідно до Закону України"Про захист населення від інфекційних хвороб":
санітарно-протиепідемічні правила і норми - нормативно-правові акти (накази, інструкції, правила, положення тощо) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я (МОЗ), вимоги яких спрямовані на запобігання виникненню та поширенню інфекційних хвороб».
Водночас, питання застосування даного переліку залишається на вирішення суду.
Крім цього, обов’язковою умовою настання кримінальної відповідальності, на відміну від адміністративної, про яку я розповідав у минулій статті, це настання або можливість настання, наслідків у виді поширення захворювання або смерті людини. 
Тобто, між діями (порушенні норм та правил) і наслідками (загибель людей чи поширення хвороби) повинен бути причинно-наслідковий зв’язок. Лише у цьому випадку можна буде притягнути людину до кримінальної відповідальності.
Крім цього, для кримінальної відповідальності за даною статтею правоохоронцям потрібно буде доводити і прямий намір на вчинення вказаного злочину, тобто пряме бажання особи щодо настання таких наслідків, за результатами порушених норм і правил.  
Що потрібно пам’ятати!
Перш за все, жодних слідчих дій з Вашою участю або надання пояснень чи показів без адвоката!
Правоохоронці ЗАБОВ’ЯЗАНІ, у разі якщо у Вас не має адвоката, забезпечити прибуття адвоката за рахунок держави, або надати Вам час для залучення свого адвоката.
Тому, у разі наявності до Вас чи Ваших знайомих питань щодо притягнення до кримінальної відповідальності завжди користуйтесь своїм правом на правовому допомогу адвоката. А адвокатське бюро «Юридична фірма Михайла Куяна» допоможе у будь-якій ситуації захистити Ваші права.